Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie historycznym. Przedsięwzięcie organizuje Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, a członkiem komitetu honorowego jest Minister Edukacji i Nauki.
Źródło grafiki: przystanekhistoria.pl
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie historycznym. Przedsięwzięcie organizuje Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, a członkiem komitetu honorowego jest Minister Edukacji i Nauki.
Źródło grafiki: przystanekhistoria.pl
To nie tylko 1%, to aż 1%, który jednoczy siły z innymi przekazanymi 1% w wybranym przez Ciebie celu. A wiadomo, że 1+1 to już 2. Każde dziecko Ci to powie. Dodaj Twój 1% naszej szkole www.frred.eu/jakprzekazac/!
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie @fundacjafrred „Podaruj 1% swojej szkole”.
15 stycznia 2022 roku uczniowie klasy III LO w Orzyszu wraz z nauczycielami bawili się na balu studniówkowym. Uroczystość tradycyjnie rozpoczął polonez, a suknie u pań oraz krawaty i muchy u panów podkreślały doniosłość wydarzenia. Bal odbył się w restauracji Toscana w Sercu Mazur w Orzyszu.
Znamy wyniki konkursu ogłoszonego przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności. Wniosek, który złożyliśmy w ramach Akcji1: Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej został pozytywnie rozpatrzony.
Otrzymaliśmy 43374,00 euro dofinansowania na realizację projektu. Już cieszymy się na możliwość zagranicznego wyjazdu naszych uczniów.
Dobrych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia i wielu dobrych chwil w Nowym Roku życzą nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie ZSO w Orzyszu.
Przed rozpoczęciem nauki zdalnej w naszym liceum odbyły się tradycyjne przedświąteczne spotkania przy szkolnych wigilijnych stołach. O smakowite potrawy na stołach zadbali sami uczniowie, nie zabrakło również rozmaitych elementów świątecznej tradycji Bożego Narodzenia.
Takie serdeczne spotkania pozostają na pewno w pamięci uczniów i nauczycieli. Do zobaczenia za rok (jeśli nie przeszkodzi epidemia).
W związku z 40 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (13.12.81- 13.12.21) uczniowie klas I-III LO uczestniczyli w dniach 13-14 grudnia 2021 r. w okolicznościowych lekcjach historii związanych z genezą wprowadzenia oraz przebiegiem stanu wojennego w Polsce.
„Jeśli nie wiesz dokąd chcesz iść, nie ma znaczenia, którą drogą pójdziesz”
Carroll Lewis „Alicja w krainie czarów”
Licealiści podjęli kolejne wyzwanie. Grupa uczniów pod opieką p.Krystyny Ziółkowskiej postanowiła zaszczepić w maluchach miłość do książki. W bibliotece szkolnej powstał pomysł zajęć czytelniczych dla uczniów klas młodszych szkoły podstawowej. Projekt otrzymał nazwę „ Szalony kapelusznik” i został oparty na książce „Alicja w krainie czarów”. Znacie nas dobrze, więc wiecie, że nie mogliśmy poprzestać na samym czytaniu. Postanowiliśmy przybliżyć postaci z książki i wykonać własnoręcznie charakteryzujące je atrybuty. Zobaczcie jak nasza wyobraźnia pracowała podczas czytania książki. Zanim odwiedzimy uczniów szkoły podstawowej dzielimy się z wami zdjęciami , z których dowiecie się:
Jak wizyta w Krainie Czarów zmieniła spojrzenie Alicji na świat?
Dlaczego Szalony Kapelusznik żyje w ciągłym czasie herbacianego spotkania?
Co zobaczyła Alicja przez dziurkę od klucza?
Gdzie Alicja szukała białego królika?
Co było po drugiej stronie lustra?
Pytania można mnożyć, ale zapraszamy do fotorelacji z naszych przygotowań.
Autorki zdjęć: Nicole Chmielewska, Krystyna Ziółkowska
W piątek w naszym LO obchodziliśmy Mikołajki. Było wiele konkurencji, w których każda klasa mogła się wykazać i zebrać dużą ilość punktów. Było robienie łańcuchów na czas, quiz świąteczny, konkurs "renifery", "jaka to kolęda" oraz klasowe śpiewanie kolęd. Po wszystkich konkurencjach zsumowaliśmy punkty każdej z klas i wyłoniliśmy zwycięzców. Drugie miejsce zajęła klasa IIa, natomiast pierwsze miejsce zajęła klasa IIIa oraz klasa IIIb! Dziękujemy Wam kochani uczniowie za świetną zabawę, nauczycielom oraz samorządowi uczniowskiemu za przygotowanie imprezy! Dziękujemy także "Cukierni Kwiatkowski" za słodki poczęstunek.
Oliwia Oszmian
Bohaterką piątkowego popołudnia w naszej szkole stała się książka!
A to za sprawą trzech osób, które przyjęły zaproszenie do naszego liceum, aby opowiedzieć historię ukazania się najnowszej publikacji autorstwa dr. Waldemara Brendy pt. "ROZMAITOŚCI MAZURSKIE. ZIEMIA PISKA W PUBLICYSTYCE HISTORYCZNEJ". Wśród zaproszonych gości mieliśmy również zaszczyt wysłuchać Bogusława Trupacza - Dyrektora Domu Kultury w Rucianem-Nidzie, twórcę wielu utworów poetyckich, historyka i autora projektu, dzięki któremu książka ukazała się drukiem oraz Roberta Iłowieckiego- mieszkańca Pisza, nauczyciela i artystę, autora wszystkich wspaniałych ilustracji znajdujących się w książce, a stanowiących kolejny walor omawianego wydawnictwa.
Wszyscy nasi goście z wielką pasją opowiedzieli o pracy przy projekcie, Jest to autorski wybór 50 artykułów historycznych, w których główną osią zainteresowań jest Pisz i tereny powiatu piskiego. Autor pisywał je począwszy od 1992 r. i publikował na łamach lokalnej prasy, w tym nieistniejących już „Ech Piskich” czy „Panoramy Mazurskiej” oraz na portalu internetowym www.piszkulturalnie.pl funkcjonującym w latach 2009 -2015. Warto sięgnąć po tę pozycję wydawniczą, tym bardziej, że artykuły w niej zamieszczone popularyzują rodzimą, regionalną historię. A książkę już mamy w naszej bibliotece szkolnej.
Bardzo dziękujemy za przemiłe spotkanie i poświęcony nam czas.
Uczniowie klasy 8B na wystawie historycznej w LO
26 listopada uczniowie klasy 8B odwiedzili nasze Liceum. Na zaproszenie Pana Jacka Foszczyńskiego uczestniczyli w wystawie historycznej „Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVIII – XX w.” Zorganizowana przy ścisłej współpracy miejscowego liceum z oddziałem IPN w Białymstoku wystawa pokazywała losy Tatarów, którzy włożyli swój wkład w walkę Polski o niepodległość. To była inna niż zwykle lekcja wychowawcza.
"Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez pana Jacka, który niezwykle ciekawie opowiedział uczniom historie, o jakich na lekcji nie mówi się prawie wcale. Tak spędzony czas to nie tylko nauka, ale także poznanie szkoły średniej, która jest blisko nas. A trzeba pamiętać, że niebawem przed ósmoklasistami trudny wybór dalszej drogi kształcenia. Bardzo dziękujemy za przekazanie uczniom wielu nieznanych im dotychczas faktów z dziejów naszego kraju."
Wychowawca 8B – Justyna Wróblewska
W dniu 17.11.2021r. w naszym Liceum odbył się konkurs historyczny w grze Timeline Polska. Konkurs odbył się w ramach projektu Gry bez prądu szansą na rozwój dzieci i młodzieży. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie z naszej szkoły oraz fani planszówek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Orzyszu. W fantastycznej atmosferze rywalizacji zostali wyłonieni zwycięzcy. Pierwsze miejsce zajął Piotr Kołakowski z ZSP w Orzyszu, drugie miejsce Adrianna Markowicz z LO w Orzyszu i trzecie miejsce Szymon Wyrwas z LO w Orzyszu. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim biorących udział w konkursie i poznawaniu naszej wspaniałej ojczyzny. Nad zawodami czuwał Jacek Foszczyński nauczyciel historii i Adriana Piekarska – koordynator projektu.
Rok 2021 został przez sejm ustanowiony rokiem Tadeusza Różewicza zmarłego 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu poety, dramatopisarza, scenarzysty filmowego, prozaika, satyryka, tłumacza poezji węgierskiej, jednego z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie.
Tadeusz Różewicz chciał stać się głosem anonimowego człowieka stąd w naszym wspomnieniu o Nim znalazły się słowa wnikliwego komentatora rzeczywistości.
Siła twórczości Różewicza polega na umiejętności łączenia przeciwieństw. Pisarz z jednej strony hołduje klasycznej, kunsztownej formie, z drugiej – służy mu ona do wyrażania świeżych, niekonwencjonalnych treści. I odwrotnie – tematom z przeszłości autor nadaje często nowatorski wyraz. Dzięki temu utwory Różewicza stają się niejednoznaczne, niepokojące i uniwersalne.
10 listopada (środa) 2021 roku w ZSO w Orzyszu odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Program uroczystości przygotowaliśmy we współpracy z Klubem Garnizonowym 15 Mazurskiego Batalionu Saperów w Orzyszu. W programie uroczystości znalazły się: animacja historyczna, wykład na temat: Wysiłek zbrojny Polaków w latach 1914-1918 (na podstawie tzw. wystawy elementarnej IPN), informacja o akcji związanej z szacunkiem do munduru oraz inauguracja wystawy IPN- Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVIII-XX wieku. Rozstrzygnęliśmy również świąteczny konkurs historyczny.
Szczególne podziękowania kierujemy do p. Jacka Foszczyńskiego za organizację obchodów.
Przedstawiciele uczniów LO w Orzyszu wraz z wychowawcami uczestniczyli w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Na zakończenie uroczystości wspólnie zapaliliśmy okolicznościowe znicze przywołując pamięć tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Nasze oczy lubią płatać nam figle, zwłaszcza jeśli chodzi o złudzenie optyczne. Czasem patrząc na fotografię możemy odnieść wrażenie, że jest ona co najmniej dziwna. Dlatego należy pamiętać, że pozory mogą mylić. Ta zasada odnosi się nie tylko do zdjęć zrobionych z dobrej perspektywy lub w odpowiednim czasie, ale do całego naszego życia.
Grupa młodzieży naszego LO podczas kreatywnych zajęć z p. Krystyną Ziółkowską w bibliotece szkolnej postanowiła pokazać , że perspektywa ma znaczenie.
Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy. Gwarantujemy, że nie raz zadacie sobie pytanie: CZY MNIE WZROK NIE MYLI?
Za oknem szaro, buro i wietrznie, lecz my bawimy się znakomicie. Poza dobrą zabawą trenujemy logiczne i strategiczne myślenie. Bo logiczne myślenie "potęgą jest i basta". Rozpoczęliśmy właśnie DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH. Nad wszystkim czuwa pani Adriana Piekarska (pasjonatka gier planszowych)
2 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu rozpoczęliśmy obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wspominając 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wykład okolicznościowy wygłosił p. dr Waldemar Brenda- nauczyciel historii, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, samorządowiec. Wykład pod tytułem Geneza Wojska Polskiego 1914-1921 dotyczył narodzin II Rzeczypospolitej z punktu widzenia spraw wojskowych, ale także polityki wewnętrznej na ziemiach polskich oraz sytuacji międzynarodowej w okolicznościach toczącej się I wojny światowej.
2 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu rozpoczęliśmy obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wspominając 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wykład okolicznościowy wygłosił p. dr Waldemar Brenda- nauczyciel historii, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, samorządowiec. Wykład pod tytułem Geneza Wojska Polskiego 1914-1921 dotyczył narodzin II Rzeczypospolitej z punktu widzenia spraw wojskowych, ale także polityki wewnętrznej na ziemiach polskich oraz sytuacji międzynarodowej w okolicznościach toczącej się I wojny światowej. Bardzo dziękujemy za wykład i poświęcony czas.2 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu rozpoczęliśmy obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wspominając 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wykład okolicznościowy wygłosił p. dr Waldemar Brenda- nauczyciel historii, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, samorządowiec. Wykład pod tytułem Geneza Wojska Polskiego 1914-1921 dotyczył narodzin II Rzeczypospolitej z punktu widzenia spraw wojskowych, ale także polityki wewnętrznej na ziemiach polskich oraz sytuacji międzynarodowej w okolicznościach toczącej się I wojny światowej. Bardzo dziękujemy za wykład i poświęcony czas.
Jak zainspirować uczniów? Tylko własnym przykładem . Pani Dorota Foszczyńska wspólnie z pedagogiem Adrianą Piekarską na godzinie wychowawczej, realizując zadania z doradztwa edukacyjno - zawodowego i Szkolnego Programu Profilaktyczno – Wychowawczego wraz z klasą IIIb poznawała nowe, najlepsze gry planszowe. Gry logiczne, w które grali uczniowie, rozwijają wiele kompetencji miękkich oraz logiczne myślenie.
Nowe gry otrzymaliśmy z Fundacji na rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej FRRED. Otrzymane fundusze zostały zebrane w ramach 1% przekazanego przez rodziców naszych uczniów, jak również nauczycieli i pracowników szkoły. Dziękujemy
Jak zainspirować uczniów? Tylko własnym przykładem . Pani Dorota Foszczyńska wspólnie z pedagogiem Adrianą Piekarską na godzinie wychowawczej, realizując zadania z doradztwa edukacyjno - zawodowego i Szkolnego Programu Profilaktyczno – Wychowawczego wraz z klasą IIIb poznawała nowe, najlepsze gry planszowe. Gry logiczne, w które grali uczniowie, rozwijają wiele kompetencji miękkich oraz logiczne myślenie.
Nowe gry otrzymaliśmy z Fundacji na rzecz Rozwoju Edukacji Dziecięcej FRRED. Otrzymane fundusze zostały zebrane w ramach 1% przekazanego przez rodziców naszych uczniów, jak również nauczycieli i pracowników szkoły. Dziękujemy
Powered by aSc EduPage